Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία 2019

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης της σχολικής κοινότητας, σε θέματα ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία  στην εκπαίδευση και στις κοινωνικές λειτουργίας.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με την ανάγνωση, από τη Δ/ντρια του σχολείου κα Ηλιοπούλου Βασιλική, του μηνύματος της ΥΠΕΘ κας Κεραμέως Νίκης.

Εισήγηση σχετική με το  θέμα έκανε η καθηγήτρια κα Παπαλέξη Ελένη και ακολούθως προβλήθηκαν τέσσερις μικρού μήκους ταινίες, την επιμέλεια των οποίων είχε ο Υ/δντής του σχολείου κ. Σβώλης Ιωάννης.

Η εκδήλωση πλαισιώθηκε από έργα ζωγραφικής μαθητών και μαθητριών της Β’ και Γ’ τάξης, την ευθύνη των οποίων είχε η καθηγήτρια κα Ζιώγα Λεμονιά.