Επέτειος 17 Νοέμβρη 2017

Στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας πραγματοποιήσαμε σήμερα 17 Νοεμβρίου 2017 την εκδήλωση μνήμης για το Πολυτεχνείο,  που αποτέλεσε ένα γεγονός τομή για τη σύγχρονη ιστορία της Ελλάδας, αφού αμφισβήτησε ανοιχτά  τη χούντα των συνταγματαρχών και αποτέλεσε την έναρξη της αντίστροφης μέτρησης για την ανατροπή του δικτατορικού καθεστώτος.

Τιμήσαμε έτσι για μια ακόμη φορά τη μνήμη όλων όσων έχυσαν το αίμα τους φωνάζοντας ΨΩΜΙ - ΠΑΙΔΕΙΑ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!

Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχαν οι κες Μάστορα Μαρία και Τσιότρα Μαρία, ενώ το μουσικό μέρος συντόνισε η κ. Μιχαηλίδου Γρηγορία. Μαθητές και μαθήτριες, του σχολείου διάβασαν ιστορικά κείμενα, ερμήνευσαν θεατρικά δρώμενα, απήγγειλαν ποιήματα και  τραγούδησαν αντιδικτατορικά τραγούδια.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους και όλες!!!

Δείτε το σχετικό υλικό από την εκδήλωση: