IMG 20240312 104817 1

Παίζω,παίζεις…παίζουμε;;;

Recent-Πρόσφατα Αξιολόγηση Αξιολόγηση 2023-24 Δράσεις Δράσεις 2023-24 Δραστηριότητες Κοινωνικές Νέα-Ανακοινώσεις Παίζω , παίζεις…..παίζουμε; Το σχολείο μας

Με αναμνήσεις από αμπάριζα, τσιλίκι, σκλαβάκια, πεντόβολα κ.α. πλημμύρησε σήμερα το σχολείο μας. Οι κ.κ. Πράπας Ζαχαρίας, Σπυρόπουλος Ηλίας και Αρβανίτης Δημήτριος (συνταξιούχοι δάσκαλοι και παππούδες μαθητών/τριών του σχολείου) μας μετέφεραν μνήμες από τα παιχνίδια που παίζανε μικροί. Στο πλαίσιο της δράσης που πραγματοποιείται από τους κ. Κοτρογιάννηkotr 1, κ. Κουμπούρα HPIM3047, την κ. Τσούτσικα τσ και την κυρία Πολυζωγοπούλουπολ με θέμα «Παίζω, παίζεις….παίζουμε;;» πραγματοποιήθηκε αυτή η ενημέρωση-ομιλία με θέμα τα παλιά παραδοσιακά παιχνίδια. Η επίδραση των παραδοσιακών ομαδικών παιχνιδιών στην ανάπτυξη της προσωπικότητας των μικρών μαθητών/τριών είναι καταλυτική.  Το ομαδικό παιχνίδι αποτελεί έναν από τους κυριότερους τρόπους κοινωνικοποίησης για το παιδί, καθώς μαθαίνει να συνεργάζεται, να σέβεται τους άλλους, τους κανόνες αλλά και να έρχεται σε επαφή με την διαφορετικότητα των άλλων παιδιών. Τους ευχαριστούμε θερμά και ελπίζουμε να τηρήσουν την υπόσχεσή τους να τους ξαναδούμε στο τέλος της σχολικής χρονιάς όταν θα γίνει και η αποτίμηση της δράσης παίζοντας αυτά τα παιχνίδια.