Ιστορία σχολείου

Το σχολείο μας πρωτολειτούργησε τον Σεπτέμβριο του 1978. Ξεκίνησε σαν 2ο Λύκειο Θηλέων, ενώ αργότερα πήρε την οριστική ονομασία του.

Στεγάζεται σε ένα τριώροφο κτίριο με 16 άνετες αίθουσες διδασκαλίας, μεγάλους διαδρόμους, βοηθητικούς χώρους και γραφεία. Όλοι οι χώροι είναι διακοσμημένοι με έργα των μαθητών, που είναι αναρτημένα σε τοίχους χαρούμενα βαμμένους. Ένα πραγματικά ευχάριστο περιβάλλον για μαθητές και καθηγητές.

Τις σχολικές εγκαταστάσεις συμπληρώνουν, το κλειστό γυμναστήριο, το μεγάλο προαύλιο, τα ανοιχτά γήπεδα μπάσκετ και χάντμπολ και ο σχολικός κήπος.

Λόγω της υποδομής του Εργαστηρίου Υπολογιστών, το σχολείο έχει χαρακτηρισθεί από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σαν Κέντρο Στήριξης Επιμόρφωσης και έχει καλύψει τις επιμορφωτικές ανάγκες των εκπαιδευτικών στον τομέα της Πληροφορικής.

Σημαντικότατη όμως εξέλιξη στη λειτουργία του σχολείου αποτελεί η ένταξή του από τον Ιανουάριο του 1998, στο πρόγραμμα ΣΕΠΠΕ με αποτέλεσμα την αναδιάταξη του σχολικού χώρου.

Στην ιστορική πορεία του το 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΜΙΑΣ συνεχίζει τη δύσκολη διαδρομή του στο δρόμο της γνώσης, στηριγμένο στις άοκνες προσπάθειες των  Διευθυντών, των Εκπαιδευτικών, των Μαθητών, των Γονέων και όλων αυτών που πίστεψαν στο ρόλο του και βοήθησαν ο καθένας με τον τρόπο του, στην πραγμάτωση των εκπαιδευτικών προσδοκιών.

Από την αρχή της τρέχουσας σχολικής χρονιάς πραγματοποιήθηκαν  μια σειρά από παρεμβάσεις ανανέωσης στο κτήριο του σχολείου μας, που περιελάμβαναν βάψιμο όλων των εσωτερικών χώρων, τόσο των κοινόχρηστων, διαδρόμων και κλιμακοστασίων, όσο και των αιθουσών διδασκαλίας. Οι τρεις όροφοι απέκτησαν  από μια ξεχωριστή χρωματική προσέγγιση, με εστίαση στο χρώμα των ερμαρίων των μαθητών/τριών. Έτσι, ο χρωματικός προσδιορισμός των διαδρόμων του ισογείου είναι  το πράσινο, του πρώτου ορόφου το κόκκινο και του δευτέρου ορόφου το μπλε. Όσο για τις αίθουσες διδασκαλίας επιλέχτηκε να εφαρμοστεί συνδυασμός δύο απαλών γήινων αποχρώσεων, ώστε να υποστηρίζουν την όσο πιο ευχάριστη  παραμονή εκπαιδευτικών και  μαθητών/τριών στο χώρο για την πλέον ομαλή και αποδοτική επίτευξη των μαθησιακών και εν γένει εκπαιδευτικών στόχων που εξ αρχής έχουν τεθεί.

Στη μαθητοκεντρική κατεύθυνση της λειτουργίας του σχολείου μας  αναμένεται να βοηθήσει σημαντικά και η πρόσφατη εγκατάσταση διαδραστικών πινάκων και βιντεοπροβολέων με αντίστοιχους ηλεκτρονικούς υπολογιστές  και ηχεία σε επιπλέον πέντε αίθουσες με αποτέλεσμα με  το σχετικό οπτικοακουστικό εκπαιδευτικό υλικό να είναι εξοπλισμένες συνολικά  πλέον όλες οι αίθουσες διδασκαλίας, καθώς και η αίθουσα εκδηλώσεων.

Από τις 5/4/2023 σύμφωνα με το υπ. αριθμ 2200 ΦΕΚ Αριθμ. 39915/Δ6 το σχολείο μας μετατράπηκε σε Πειραματικό με ισχύ από το σχολικό έτος 2024-25

Μπορείτε να δείτε ένα πάρα πολύ ωραίο video που ετοίμασε το σχολείο μας το 2021