VotanGarden001

Δημιουργία Θεματικού Βοτανικού Κήπου

Recent-Πρόσφατα Δράσεις Δράσεις 2023-24 Η Περιβαλλοντική μας Ομάδα Ο Βοτανικός κήπος του σχολείου μας

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2012-13, οι Διευθυντές του 1ου του 4ου Γυμνασίου και του 4ου Λυκείου, υπέβαλαν κοινό αίτημα προς το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Λαμιέων, να  παραχωρηθεί στα σχολεία ένας περιφραγμένος χώρος έκτασης ενός στρέμματος δίπλα  στο 4ο Γυμνάσιο και Λύκειο, όπου υπήρχε η δυνατότητα να  κατασκευαστεί ένας μικρός Βοτανικός Κήπος  με διάφορα είδη δένδρων, θάμνων, λουλουδιών και βοτάνων, με σκοπό την αύξηση του πρασίνου της περιοχής, την αισθητική αναβάθμιση του χώρου και την εκπαίδευση των μαθητών σε ζητήματα καλλιέργειας και αναγνώρισης της χλωρίδας του τόπου.

Το Δημοτικό Συμβούλιο με απόφασή του, ενέκρινε την παραχώρηση του χώρου για το σκοπό αυτό και από τις αρχές του 2014 οι Περιβαλλοντικές Ομάδες του 4ου Γυμνασίου και του 4ου Λυκείου, ανέλαβαν το σχεδιασμό και την υλοποίηση του.

Μετά από σχετική συνεννόηση με τον προϊστάμενο του Δημοτικού Φυτωρίου κ. Ηλία Κυροδήμο και αφού μετρήσαμε το χώρο καταλήξαμε στο θεματικό καταμερισμό. Περισσότερα εδώ

VotanGarden14a
VotanGarden1