κλ

Επίσκεψη σε Καλαμπάκα-Τρίκαλα

Recent-Πρόσφατα Αξιολόγηση Αξιολόγηση 2023-24 Αξιολόγηση του σχολείου: δράσεις βελτίωσης Δράσεις Δράσεις 2023-24 Δραστηριότητες Εκδρομές Νέα-Ανακοινώσεις Προγράμματα Συνεργασίες Το σχολείο μας

Πραγματοποιήθηκε σήμερα 23/04/2024 διδακτική εκδρομή στην Καλαμπάκα- Τρίκαλα. Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας ξεκίνησαν με βροχερό καιρό για την Καλαμπάκα.

Η κ. Παναγιώτου, αρχηγός της εκδρομής, με άψογη οργάνωση και προετοιμασία κατεύθυνε τους συνοδούς καθηγητές/τριες και τα παιδιά στο χώρο του Κέντρου Ψηφιακής προβολής Μετεώρων στην Καλαμπάκα όπου παρακολούθησαν σε αίθουσα τρισδιάστατων (3D) προβολών τις εξής προβολές:

1ο Μέρος: Μυθολογία (3 λεπτά)

2ο Μέρος: Όλυμπος (3 λεπτά)

3ο Μέρος: Δημιουργία Μετεώρων (15 λεπτά)

4ο Μέρος: Πληροφορίες για τα Μετέωρα και τα Μοναστήρια (18 λεπτά)

Κατόπιν ακολούθησε η επίσκεψη στην Ιερά Μονή Αγίου Στεφάνου στα Μετέωρα όπου ξεναγήθηκαν στο Μουσείο και στο εσωτερικό του ναού.

Τέλος μετά την ξενάγηση στο Ιερό χώρο των Μετεώρων κατευθύνθηκαν στα Τρίκαλα όπου περιηγήθηκαν στην Παλιά πόλη.