IMG 4a83cf1f8c29b21e9db9eb3ecf18503f V

Επίσκεψη Γ΄ Γυμνασίου στο Μουσείο Ακρόπολης

Recent-Πρόσφατα Δραστηριότητες Εκδρομές Νέα-Ανακοινώσεις

Πραγματοποιήθηκε σήμερα 22-02-2024 διδακτική επίσκεψη-εκδρομή από τους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας με τους/τις συνοδούς καθηγητές/τριες κ. Ράμμου Γεωργίας, κ. Παπαλέξη Ελένης, κ. Μάστορα Μαρίας, κ Πολυζωγοπούλου Μρίας και του κ. Πιλάτου Βασιλείου στο Μουσείο Ακρόπολης. οι μαθητές/τριες πραγματοποίησαν ξενάγηση στο Μουσείο που φιλοξενεί τα πιο σπουδαία έργα του πιο σημαντικού ιερού της αρχαίας Αθήνας. Οι μαθητές κάνουνμε τη βοήθεια των ξεναγών τους έκαναν μία πρώτη γνωριμία με το κτήριο και την αρχιτεκτονική του, με την ανασκαφή που απλώνεται στη βάση του, με τις πανέμορφες αρχαϊκές Κόρες, με τις περίφημες Καρυάτιδες, με τα γλυπτά του Παρθενώνα και έμαθαν για την ιστορία και τις περιπέτειες του βράχου που έγινε παγκόσμιο σύμβολο της δημοκρατίας.